„Slow Life” w naukach społecznych

with Brak komentarzy

„Slow Life” w naukach społecznych

Nieustanny pośpiech, zabieganie, brak czasu, z drugiej zaś strony, realizacja obowiązków, których w istocie rzeczy nie chcemy, nie potrzebujemy. Czujemy wypalenie, znudzenie, brak motywacji i wiary w lepsze jutro. Czy na te bolączki "współczesnego człowieka" jest jakieś antidotum? 
Jak pisał Ryszard Kapuściński „Kiedy się spieszysz, nic nie widzisz, nic nie przeżywasz, niczego nie doświadczasz, nie myślisz! Szybkie tempo wysusza najgłębsze warstwy Twojej duszy, stępia Twoją wrażliwość, wyjaławia Cię i odczłowiecza”.

"Slow Life" w naukach społecznych to cykl wykładów i spotkań, przygotowanych w ramach "Dni otwartej Akademii " na Wydziale Nauk Społecznych, Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest to próba całościowej analizy zjawisk społecznych w kontekście badań socjologicznych, psychologicznych, pedagogicznych i kulturowych, w których dość jasno ujawnia się problem coraz "szybszego tempa życia", którego to efektem mogą być zjawiska tj. osamotnienie i alienacja w społeczeństwie globalnym, wzrost stresu i napięcia w życiu zawodowym, edukacja szkolna nastawiona na kryteria rynku neoliberalnego, czy też umasowienie i urynkowienie wytworów kultury. W tej przestrzeni zjawisk wysoce dezintegrujących naszą obecną kondycję, stawiamy pytanie o możliwość pojawienia się alternatywy. Taką propozycją może być szeroka gama przedsięwzięć, których wspólnym mianownikiem jest filozofia oparta na spowolnieniu, zawierająca się w podstawowych założeniach myśli "Slow Life".

 

Szczegóły całego cyklu można odnaleźć w wywiadzie, pod adresem:  
www.tv-slupsk.pl/wiadomosci/534,wiosenna-redakcja-tv-slupsk-czesc-1-28042017

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress