Slow edukacja „od metodologicznej kuchni”

with Brak komentarzy

Slow edukacja "od metodologicznej kuchni" 

Tekst obejmuje krótką prezentację najważniejszych założeń slow edukacji (slow education), w tym szczególnie fundamentów filozoficznych, metodologii badań oraz praktyk edukacyjnych. Analiza rozpoczyna się od postaci Maurica Holta, który w roku 2002, ogłaszając manifest powolnego szkolnictwa stał się prekursorem tej myśli w krytycznych badaniach pedagogicznych (Holt, 2002).

Mowa jest również o Uniwersytecie Nauk Gastronomicznych w Pollenzo, jako naukowej inicjatywie podjętej przez Slow Food Movement, realizowania postulatów filozofii slow w przestrzeni badań nad gospodarką (Petrini, 2007). Przywołane są badania z Uniwersytetu w Toronto, podejmujące problematykę dydaktyki uniwersyteckiej oraz stanu współczesnego szkolnictwa wyższego (Berg, Seeber, 2016).

Pojawia się także kontekst badań praktyk religijnych w tradycji chrześcijańskiej, w której model slow staje się alternatywną formą tworzenia i budowania wspólnoty religijnej (Smith, Pattison, 2014). Na zakończenie omówione są europejskie przykłady „wysp edukacyjnych”, które bezpośrednio odwołują się do założeń slow edukacji, w tym szczególnie szkoła Joana Domenech’a w Hiszpanii (Domenech, 2011)

S. Dąbrowski, "Slow edukacja" - od teorii do praktyki, Czasopismo Pedagogiczne/The Journal of Pedagogy, Nr 2(3) 2016, s. 7-16.

Dostęp online: www.czasopismopedagogiczne.edu.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress