Czym jest Tutoring?

Tutoring to zindywidualizowana praca nauczyciela i studenta (ucznia), której celem jest wzajemny rozwój obu stron procesu edukacyjnego. To rozumienie uczenia się jako formy dialogicznego uczestnictwa w procesie samodoskonalenia, samokształcenia i samorealizacji. To wspieranie, motywowanie oraz odnajdowanie najlepszej drogi rozwoju.
Zob. http://szymondabrowski.com/

Czego dotyczy praca tutorska?

Prezentowana tu wizja tutoringu opiera się na dwóch zasadniczych elementach.

Pierwszym jest tutoring edukacyjny (naukowy), którego najważniejszym zadaniem jest wzajemne podnoszenie jakości oraz świadomości wiedzy studenta (ucznia) i nauczyciela. To dzielenie się pasją, która ma potencjał wywoływania zmiany. W tej przestrzeni korzystam z metodyki dydaktyk konstruktywistycznych i transformatywnych.
Zob. http://szymondabrowski.com/

Drugim filarem mojej pracy jest tutoring rozwojowy, rozumiany tu jako szerokie wsparcie na drodze do autonomii oraz niezależności ucznia i nauczyciela. To motywowanie do działania, praca nad wolnością i odpowiedzialnością, ale przede wszystkim to odkrywanie nadziei i wiary w samego siebie. W tej przestrzeni drogowskazami pracy pedagogicznej, są przede wszystkim teoria uważności, obecności i wolności, które komplementarnie skupiają się w modelu edukacji powolnościowej.
Zob. http://szymondabrowski.com/

Kogo zapraszam do współpracy:

Do współpracy zapraszam przede wszystkim młodych naukowców i studentów, jak rownież uczniów szkół średnich, dla których klasyczna edukacja wydaje się być niewystarczająca, przez co poszukują i planują własną, indywidualną ścieżkę rozwoju naukowego (edukacyjnego), ale także rozwoju osobistego.

 

Oferta współpracy

 

Poniżej posty dotyczące tutoringu

 

Tutoring 2.0

with Brak komentarzy

W dniach 20-21 września 2024 roku odbył się XI Ogólnopolski Kongres Tutoringu, pt. Tutoring 2.0. Mistrzowie i maszyny w dążeniu do mądrości. Wydarzenie odbyło się w formie online i stanowiło platformę do dyskusji na temat przyszłości relacji mistrz-uczeń w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji…

Tutoring akademicki

with Brak komentarzy

Projekt dotyczy praktyki edukacyjnej, w tym edukacji filozoficznej i etycznej odwołującej się do strategii i narzędzia pracy tutorskiej. Autor wskazuje na możliwość zastosowania metody tutoringu na dwóch niezależnych poziomach w edukacji. Z jednej strony mowa jest o pracy edukacyjno-pedagogicznej…

Spotkania z autorytetem

with Brak komentarzy

Zakończyliśmy wiosenne spotkania naukowe dotyczące kategorii autorytetu: od dydaktyki i pedagogiki, przez filozofię, aż do dyskusji interdyscyplinarnych. Już pracujemy nad tym, aby seminaria stały się tylko pierwszym krokiem do działania badawczego i dydaktycznego, a następnie aplikacyjnego…

Autorytet pedagogicznie

with Brak komentarzy

Miało miejsce trzecie seminarium z cyklu pt. Granice Autorytetu. W poszukiwaniu inspiracji dla edukacji XXI wieku, które poświęciliśmy analizie tradycji pedagogicznych, odczytując miejsce i rolę kategorii autorytetu w historii oraz w dzisiejszej edukacji. Seminarium odbyło się 23 maja 2024 w Bibliotece PAN.

Granice Autorytetu

with Brak komentarzy

Celem cyklu seminaryjnego jest współczesne odczytanie roli oraz znaczenia autorytetu w szeroko rozumianych zjawiskach edukacyjnych, poprzez takie kategorie jak: fachowość, kompetencja, standardy moralne (Kotarbiński 1955,1966). Będzie to prezentacja różnorodnych interpretacji i refleksji …

Autorytet w edukacji

with Brak komentarzy

Jest to zapowiedz wiosennego cyklu seminariów naukowych w PTFT 2024. Cykl będzie poświęcony kategorii „Autorytetu” w perspektywie dyskursów i sporów: dydaktycznych, filozoficznych, pedagogicznych oraz interdyscyplinarnych. Szczegóły merytoryczne i logistyczne już niebawem.

Tutoring 2024

with Brak komentarzy

Poniżej znajdziesz ofertę współpracy „jeden na jeden”. Potrzebujesz spersonalizowanych rozwiązań edukacyjnych dostosowanych tylko do Twoich potrzeb. Mam szeroką ofertę możliwej pracy: znajdziesz tu trzy opcje konsultacji indywidualnych. Sprawdź i napisz do mnie. Zapraszam.

Tutoring 2023

with Brak komentarzy

Poniżej znajdziesz ofertę współpracy „jeden na jeden”. Potrzebujesz spersonalizowanych rozwiązań edukacyjnych dostosowanych tylko do Twoich potrzeb. Mam szeroką ofertę możliwej pracy: znajdziesz tu trzy opcje konsultacji indywidualnych. Sprawdź i napisz do mnie. Zapraszam.

Tutoring szkolny

with Brak komentarzy

Prezentacja w ramach konferencji naukowej APSL dotyczyła: Założeń teoretycznych tutoringu szkolnego; Strategii, metod i narzędzi tutoringu szkolnego; Tutoringu jako elementu edukacji holistycznej; Tutoringu jako strategii indywidualizacji i personalizacji edukacji XXI wieku.

Nowy cykl PTFT

with Brak komentarzy

W październiku 2022 rozpoczynamy cykl jesienny PTFT, będzie on zatytułowany: „Edukacja wobec (nie)oczywistych wyzwań współczesności”. Oto zaproszeni Goście: dr Małgorzata Obrycka; dr Maksymilian Chutorański; dr Monika Humeniuk; prof. Lech Witkowski; dr Szymon Dąbrowski.

Zjazd Pedagogiczny 2022

with Brak komentarzy

Referat dotyczył badań interreligijnych i interkulturowych na gruncie pedagogiki religii jako dyscypliny naukowej, która w polskiej literaturze przedmiotu uprawiana jest przynajmniej w trzech niezależnych nurtach (Dąbrowski 2021; Michalski 2020; Marek 2020; Milerski 2011; Rogowski 2011).

Karto-Teka 10/2022

with Brak komentarzy

Trwają prace nad kolejnym nr czasopisma „Karto-Teka Gdańska” na rok 2022. Jest to numer poświęcony kwestii sporu o kształt chrześcijaństwa w Polsce. Głosy w dyskusji zabrali teologowie, filozofowie, jak również pedagodzy zajmujący się powyższą problematyką.

Spis treści

with Brak komentarzy

Spis treści obejmuje: wprowadzenie do książki, prezentację trzech faz sporu Józef Tischnera z przedstawicielami polskiego tomizmu, oraz rozdział finalny, współczesną analizę powyższego sporu na gruncie problematyki pedagogicznoreligijnej z uwzględnieniem tendencji obecnych w pedagogice krytycznej…

Recenzja 2

with Brak komentarzy

Nowym ujęciem problemu jest zatem sam pomysł powrotu do tekstów Tischnera i innych intelektualistów sprzed kilkudziesięciu lat i wykorzystania ich do naświetlenie jednego z kluczowych zagadnień dzisiejszej edukacji religijnej, a także zorientowanie namysłu nad tą edukacją…

Recenzja 1

with Brak komentarzy

Autor stawia pytanie o implikacje sporu między Tischnerem a tomistami w dziedzinie pedagogiki religii. W gruncie rzeczy jednak lokuje swoje stanowisko po stronie Tischnera i pyta o konsekwencje zbudowania koncepcji edukacji religijnej na fundamencie przyjmowanych przez Tischnera…

Nowa książka

with Brak komentarzy

Przedmiotem niniejszej książki jest spór Józefa Tischnera z przedstawicielami polskiego tomizmu oraz możliwość jego aplikacji na grunt badań pedagogicznoreligijnych, a szczególnie próba odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją dziś przed szkolną edukacją religijną w społeczeństwie polskim.

Mentoring 2022

with Brak komentarzy

Poniżej znajduje się oferta pracy mentorskiej na rok 2022. To spersonalizowane narzędzia edukacyjne dostosowane do Twoich zasobów i potrzeb. Posiadam szeroką ofertę możliwej pracy: poniżej znajdziesz szczegółowy opis pracy, narzędzi i wsparcia mentorskiego. Jeśli masz jeszcze pytania napisz do mnie.

Tutoring 2022

with Brak komentarzy

Znajdziesz tu ofertę współpracy na rok 2022. To spersonalizowane rozwiązania edukacyjne dostosowane do Twoich zasobów i potrzeb. Posiadam szeroką ofertę możliwej pracy: poniżej znajdziesz szczegółowy opis pracy i procesu tutorskiego. Jeśli masz jeszcze pytania napisz do mnie. Do zobaczenia.

Konsultacje 2022

with Brak komentarzy

Cześć. Poniżej znajdziesz ofertę współpracy „jeden na jeden”. Potrzebujesz spersonalizowanych rozwiązań edukacyjnych dostosowanych tylko do Twoich potrzeb. Mam szeroką ofertę możliwej pracy: znajdziesz tu trzy opcje konsultacji indywidualnych. Sprawdź i napisz do mnie. Zapraszam.

Zakończenie cyklu PTFT 2021

with Brak komentarzy

Poniżej znajduje się relacja z całego cyklu PTFT pt. Spór o kształt chrześcijaństwa w Polsce. Obok fotorelacji znajdują się aktywne linki z dostępem do wykładów i spotkań w formie online. Zapraszam do odsłuchania i komentowania. Już dziś zachęcam do śledzenia kolejnych spotkań.

Tradycja a współczesność?

with Brak komentarzy

W załączniku znajduje się prezentacja wygłoszona w ramach jesiennego cyklu PTFT „Spór o kształt chrześcijaństwa w Polsce”. Wykład dotyczył możliwości aplikacji modeli edukacji religijnych opartych na dydaktykach konstruktywistycznych i transformatywnych na grunt polskiej (szkolnej) edukacji religijnej.

Myślenie religijne

with Brak komentarzy

Jest to prezentacja wygłoszona w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Człowiek i rodzina – rola, miejsce i znaczenie w nauczaniu ks. Józefa Tischnera i kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Tematem mojego wystąpienia była problematyka związana z „myśleniem religijnym”.

Transformatywność w e.r.

with Brak komentarzy

Jest to prezentacja poświęcona krytycznej analizie paradygmatu dydaktyk transformatywnych, który nie tylko promuje w edukacji postawę krytyczną i emancypacyjną, ale również postuluje zespolenie teorii i praktyki działań szkolnych z aktywizmem społecznym.

Tutoring oferta

with Brak komentarzy

Cześć. Jeśli jesteś zainteresowany/a współpracą „jeden na jeden”; potrzebujesz spersonalizowanych rozwiązań edukacyjnych dostosowanych tylko do Twoich potrzeb. Mam trzy propozycje współpracy: konsultacje indywidualne; program tutorski, program mentorski. Zapraszam.

The Dialogue and Meeting

with Brak komentarzy

Tekst poddaje analizie kategorię dialogu i spotkania w myśli pedagogicznej Józefa Tischnera. Zawarte tu wnioski są kontynuacją i pogłębieniem badań prezentowanych w pracy monograficznej pt. Pedagogika religii Józefa Tischnera. W poszukiwaniu nowego modelu edukacji religijnej.

Tutoring#12

with Brak komentarzy

Oferta tutoringu edukacyjnego na rok 2021/22: to strategia i plan działania na nowy rok akademicki i szkolny; to uczenie się do wyzwań jutra; to przygoda w uczeniu się; to uczenie się samego siebie; to nauka jak być „tu i teraz”; to wolność procesu uczenia się; to radość z edukacji; to świadomość własnego rozwoju…

Tutoring#11

with Brak komentarzy

Narzędzia tutorskie to: dialog motywujący, analiza SWOT, działania SMART, nawyki SLOW; pytania otwierające, motywujące, refleksyjne, z morałem; dialog motywujący do refleksji i zmiany; planowania i działania; konsekwencja i starania; analiza mocnych i słabych stron; praca na zasobach.

Tutoring w edukacji wczesnoszkolnej

with Brak komentarzy

Tutoring w edukacji wczesnoszkolnej: Historia pojęcia i praktyki; Założenia teoretyczne: od psychologii pozytywnej do pedagogiki krytycznej; Założenia dydaktyczne: konstruktywizm i transformatywność; Analogia do „Filozofii dla dzieci”; Myślenie krytyczne w edukacji, Projekty w praktyce, Zob. dalej.

Tutoring#10

with Brak komentarzy

Techniki tutorskie to: spersonalizowana komunikacja, przyjazna atmosfera, pytania problemowe, zadania do zrobienia, nawyki do przemyślenia; komunikacja na Twojej częstotliwości; szczerość i przyjazna atmosfera pracy; angażujące, motywujące i refleksyjne pytania; rozwojowa „praca domowa”…

Tutoring#9

with Brak komentarzy

Metody tutorskie to: pogłębiony wywiad, indywidualna analiza, alternatywne plany, techniki i narzędzia wsparcia; wywiad skoncentrowany na tym co najistotniejsze dla Ciebie; analiza zasobów i potrzeb nie zawsze uświadomionych; alternatywne plany tożsamej rzeczywistości; techniki skutecznej gry…

Tutoring#8

with Brak komentarzy

Strategie tutorskie to analiza zasobów, minimalizacja zakłóceń, priorytety i cele, plany działania; to analiza zasobów: potencjały, możliwości, zastosowania; to minimalizacja zakłóceń: komunikacja, wartości, metody; to priorytety i cele: praktyki, teorie, działania; to plany działania: spójne, elastyczne, skuteczne.

Tutoring#7

with Brak komentarzy

Program tutorski to trafiony wybór; to edukacja jutra – już dziś; to inwestycja w przyszłość; to strategia dla Ciebie; to autonomia własnej ścieżki rozwoju. W najbliższym czasie kilka informacji o strategiach w pracy tutorskiej oraz metodach, technikach i narzędziach w tutorialu…

Tutoring#6

with Brak komentarzy

Proces tutorski to dojrzewanie do zmiany; to zgoda na siebie; to zmiana świata w sobie; to odnalezienie nowej strategii działania; to rozwój w życiu oraz życie w rozwoju. A już za tydzień kilka zdań na temat: Programu tutorskiego, tutoriali, narzędzi oraz strategii tutorskich…

Tutoring#4

with Brak komentarzy

Dalsze informacje na temat: czym jest tutoring; do czego służy; jak się pracuje w procesie tutorskim; komu jest rekomendowany; gdzie jest spotykany najczęściej oraz wiele innych przydatnych informacji. Już niebawem, krótkie posty dotyczące ABC Tutoring – od teorii do praktyki…

Tutoring#3

with Brak komentarzy

Oto kilka kolejnych źródeł i aspektów pracy tutorskiej, które ostatnio mnie dość intensywnie zajmują, np.: aspekty etyczne w tutoringu; perspektywa ekologiczna w tutoringu; procesy studiowania a proces tutoringu; relacja między tutoringiem, mentoringiem i coachingiem i kilka innych…

Tutoring#2

with Brak komentarzy

Poniżej możecie znaleźć źródła i opracowania polsko i anglojęzyczne, które łączą pracę tutorską z szeroko rozumiana humanistyką i naukami społecznymi, w tym z psychologią, pedagogiką, filozofią oraz badaniami krytycznymi. Każde ze źródeł zostanie szczegółowo przeanalizowane i opisane…

Tutoring#1

with Brak komentarzy

Rozpoczynam cykl postów dotyczących tutoringu. Znajdziecie tu zarówno źródła i opracowania polsko i anglojęzyczne, jak również krytyczne analizy edukacji systemowej i alternatywnej. Podzielę się także własnymi odkryciami na polu dydaktyk szczegółowych oraz zbiorem narzędzi tutorskich…

Tutoring edukacyjny

with Brak komentarzy

Problemem najciekawszym, najpiękniejszym jest problem jeden: w jaki sposób człowiek może obudzić w drugim człowieku poczucie jego wolności, bo zazwyczaj zastanawiamy się na tym, co ja powinienem zrobić, żeby drugim tak a nie inaczej pokierować. Ale pokierować drugim to znaczy zagrać…

Wyspowa – Globalna?

with Brak komentarzy

Na gruncie polskiej pedagogiki, analiz krytycznych odwołujących się do szeroko rozumianej kategorii „macdonaldyzacji społecznej” czy też „disneizacji kultury”, które bezpośrednio wpływają na kształt edukacji, jest już naprawdę wiele. Zarówno socjologia kultury, jak również psychologia i pedagogika…

Sacrum / Profanum

with Brak komentarzy

Pojawia się tu kluczowe pytanie dla kontekstu badań w obrębie pedagogiki religii, a szczególnie współczesnych praktyk edukacji religijnej. Która perspektywa winna dominować w przekazie treści edukacji religijnej w społeczeństwie pluralistycznym? Czy priorytetem mają być…

Inkluzja – ekskluzja

with Brak komentarzy

W edukacji religijnej uwidacznia się dziś konieczność wprowadzania szybkich zmian w sferze metodyki katechetycznej i religijnej, ale także w strukturze i dialektyce przekazu treści chrześcijańskich. Patrząc z nieco szerszej perspektywy, mowa tu również o sferze ekskluzywnego lub inkluzyjnego…

Tutoring Edukacyjny

with Brak komentarzy

Przykładowe źródła dotyczące tutoringu jako metody i dydaktyki edukacyjnej. Baza materiałów z czasu będzie uzupełniana i recenzowana. Aktualnie moje prace ukierunkowane są na analizę kategorii „sporu” jako narzędzia w dydaktyce akademickiej i szkolnej.

Dydaktyka sporu

with Brak komentarzy

Jest to projekt badawczy, ukierunkowany na rozpoznanie na ile kategorie sporu, polemiki, dyskusji w znaczeniu filozoficznym, mogą a także winny być stosowane jako metody edukacyjne w strukturze polskiej szkoły w XXI wieku. Badanie będzie obejmowało niezależnie problematykę filozoficzną i religijną…

Spór z tradycją

with Brak komentarzy

Miałem zaszczyt i przyjemność współpracy w publikacji prof. Lecha Witkowskiego, przygotowywanej na sympozjum: Dziedzictwo idei i dramat losów czołowych postaci pedagogiki polskiej w XX wieku: historia, analiza i krytyka więzi i pęknięć międzypokoleniowych

Tutoring filozoficzny

with Brak komentarzy

Do współpracy zapraszam zarówno studentów, jak i uczniów szkół średnich, dla których klasyczne podejście do edukacji wydaje się niewystarczające, przez co poszukują własnej odpowiedzi na najtrudniejsze życiowo pytania, ale również te dotyczące dnia codziennego.

Tutoring

with Brak komentarzy

Tutoring to zindywidualizowana praca nauczyciela i ucznia, której celem jest wzajemny rozwój obu stron procesu edukacyjnego. To rozumienie nauczania jako formy dialogicznego uczestnictwa w procesie samodoskonalenia, samokształcenia i samorealizacji.

Po strajku.

with Brak komentarzy

Wracam do siebie. Układam elementy już w nową całość. Są rzeczy, które mam nadzieję nigdy nie ulegną zmianie, ale są również te, które już nigdy nie będą jakie były. Idzie nowe, ekscytujące ale, też wywołujące lęk. Jak mawiał Tischner, „wychowują jedynie ci, którzy mają nadzieję…”

Strajk …

with Brak komentarzy

Strajk to walka o jakość polskiej szkoły – to nie jest walka po tej, czy innej stronie sporu partyjnego. Edukacja to Wartość, która należy do nas wszystkich – ale za którą odpowiedzialność muszą wziąć dziś nauczyciele. Mamy dziś okazję, my nauczyciele, do odbycia realnej terapii społecznej…

Spór w dydaktyce filozofii

with Brak komentarzy

Tekst dotyczy analizy pojęcia „sporu” w filozofii w jego wymiarze materialnym – szczególnie w historii filozofii, jak również w jego wymiarze narzędziowym – na gruncie dydaktyki ogólnej i szczegółowej. Jest to krytyczny opis zarówno potencjału, ale także ograniczeń w stosowaniu w procesie edukacyjnym narzędzi…

„Slow edukacja”

with Brak komentarzy

Plan projektu: Slow Movement jako ruch społeczny (Carlo Petrin, 1986), Slow Movement w Praktyce (Carlo Petrini, 2003), Slow Movement w Teorii (Georg Ritzer, 1983; Jean Baudrillard, 1970), Slow live jako ruch (Carl Honore, 2004), Slow education/ Slow school (Maurice Holt, 2002), Slow Professor…

W stronę edukacji równościowej

with Brak komentarzy

Projekt jest poszukiwaniem źródeł, inspiracji i praktycznych modeli działania dla współczesnej edukacji religijnej w Polsce, które oparte są na łączeniu, przenikaniu i asymilacji treści teologicznych z przekazem wiedzy z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych i humanistycznych.

Badania społeczne

with Brak komentarzy

Niniejszy tekst jest próbą ujawnienia szerokiego kontekstu analiz społecznych obecnych w filozofii Edmunda Husserla, socjologii fenomenologicznej Alfreda Schütza oraz twórczości Józefa Tischnera, a które mogą stać się ciekawą przestrzenią interpretacyjną dla aktualnych problemów polskiej p.r.

Religia vs Filozofia?

with Brak komentarzy

Poniższy artykuł jest kontynuacją moich poszukiwań inkluzyjnej (otwartej, włączającej, interdyscyplinarnej) strategii łączenia edukacji religijnej z edukacją filozoficzną w polskiej szkole. Jest to próba odnalezienia elementów koherentnych i spójnych w przestrzeni dydaktyki i metodyki nauczania…

The Journal of Pedagogy

with Brak komentarzy

Zapraszam do zgłaszania tekstów w języku polskim, angielskim, niemieckim lub rosyjskim do V już numeru recenzowanego międzynarodowego półrocznika Czasopismo Pedagogiczne/The Journal of Pedagogy. Termin zgłaszania tekstów: 4 grudnia 2017 roku. Publikacja przewidziana jest na 2017 roku.

Spór o polską pedagogikę religii

with Brak komentarzy

Tekst jest prezentacją i rozwinięciem najważniejszych intuicji zawartych w publikacji pt. Pedagogika religii Józefa Tischnera. To krytyczna analiza badań na gruncie polskiej pedagogiki religii, które w obecnej sytuacji kryzysu wartości oraz sporu politycznego wydają się być tym bardziej aktualne.

Aplikacja wyników badań

with Brak komentarzy

Aplikacja wyników badań, pt. „Agatologia w pracy pedagogicznej i społecznej – pytanie o rozumienie dobra w przestrzeni indywidualnej, grupowej i społeczne”, zad. bad. 21.35.15, nastąpiło w wyniku wykorzystania efektów badania do stworzenia projektu dla PTFT, zob. www.ptft.pl.

Spór o istnienie szkoły

with Brak komentarzy

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż poniższy tekst jest krytyczną analizą obecnego stanu systemu szkolnictwa, nie zaś dekonstrukcją edukacji jako takiej, gdyż ta wydaje się ontologicznie przynależy człowiekowi z natury (jako forma rozwoju), posiada jednak różne stadia i formy realizacji.

„Slow edukacja” w dydaktyce

with Brak komentarzy

Tekst uzupełnia treści zawarte w artykułach poświęconych teorii i pedagogice powolności – „slow education” (Dąbrowski, 2015, 2016). Punktem wyjścia jest tu niezgoda na aktualny stan rzeczy w polskiej szkole, widzianej jako szkoły pośpiechu (Holt, 2002, 2012). Na tym gruncie poszukiwane są metody…

Slow edukacja w filozofii i etyce

with Brak komentarzy

Tekst jest uzupełnieniem i rozwinięciem tez zawartych w artykule pt. „Filozofia powolności – odpowiedzią na wyzwania współczesności”, opublikowanym w Universitas Gadanensis w roku 2015 (Dąbrowski 2015). Podstawową tezą jest tu niezgoda na aktualny stan rzeczy w polskiej szkole, widzianej jako „fast school”.

Manifest Slow Food Education

with Brak komentarzy

Polityczne wprowadzenie do Manifestu edukacyjnego Slow Food Mamy świadomość, że kształcenie i wychowanie przyszłych pokoleń nie może już być realizowane wyłącznie instytucjonalnie, dlatego proponujemy szersze podejście, gdzie wiele podmiotów może działać kooperacyjnie.

Nowa strona Placówki

with Brak komentarzy

Witamy serdecznie! Właśnie ruszyła nowa strona internetowa Placówki pod adresem: www.slowedukacja.pl. Będą tam publikowane wszelkie informacje o Placówce: 1. Szkolenia, warsztaty, kursy, itd. 2. Badania empiryczno-komparatystyczne. 3. Badania teoretyczne paradygmatów edukacyjnych…

Slow & Lightness Education

with Brak komentarzy

Slow edukacja rozpoczyna aktywną współpracę z Placówką Doskonalenia Nauczycieli „Lekkość edukacji”. Zakres współdziałania będzie obejmował wsparcie merytoryczne w tworzeniu projektów grantowych oraz realizacja szkoleń i konsultacji dla kadry pedagogicznej.

Konkurs

with Brak komentarzy

Zasady konkursu. 1. Polub stronę: www.facebook.com/slowedukacja; 2. Udostępnij informację o konkursie na swoim koncie fb; 3. W komentarzu w poście konkursowym odpowiedz na pytanie: Czy uważasz, że w polskiej szkole publicznej powinna odbywać się lekcja religii…

Książka

with Brak komentarzy

Książkę Szymona Dąbrowskiego warto polecić uwadze Czytelników przede wszystkim z tego względu, że wpisuje się ona w niezmiernie potrzebny edukacji nurt pedagogii pokrytycznych, których sens zawiera się w poszukiwaniu alternatywy dla zastanych porządków społeczno-kulturalnych…

Religia – powrót do źródeł

with Brak komentarzy

Czy szkoła promuje tzw. fast life? Czy szkolna katecheza może wstrzymać nieustanny „wyścig szczurów” i czy możliwy jest powrót do sposobu nauczania samego Chrystusa? Odpowiedzi na te pytania są w zasięgu ręki. Edukacja religijna w Polsce nie tylko ma potencjał, ale również…

Dialogiczność w pedagogice religii

with Brak komentarzy

Dyskusje wokół kształtu i struktury edukacji religijnej trwają nie od dziś i jak się wydaje, wciąż są tak samo aktualne. Powracające postulaty edukacji religijnej otwartej na procesy demokratyzacji i pluralizm społeczno-kulturowy są kategoriami determinującymi współczesny dyskurs pedagogiczno-religijny…

Slow edukacja – Plakat

with Brak komentarzy

Projekt plakatu obejmuje prezentację źródeł teoretycznych i praktycznych modeli „slow edukacji”. Jest tu mowa o całościowym widzeniu ludzkiej egzystencji, która w dobie nieustannego pośpiechu i pędu codziennych obowiązków, poszukuje dla siebie wytchnienia, oddechu, spokoju…

Filozofia (po)wolności

with Brak komentarzy

To poszukiwanie w tradycji filozoficznej intuicji, myśli i spostrzeżeń, które mogłyby pomóc współczesnemu człowiekowi w poradzeniu sobie z nadmierną presją czasu i bardzo szybkim tempem dzisiejszego życia. Diagnozę tę potwierdza Carl Honore w Pochwale powolności…

Fast vs Slow praca socjalna

with Brak komentarzy

Między zasiłkiem a psychoterapią. Przypatrując się praktyce oraz działaniom systemowym w obrębie polskiej pomocy społecznej, można odnieś wrażenie, że model działania fast nie tylko dominuje, ale jest wręcz traktowany jako bezalternatywny i najlepszy z możliwych, w tym niedoskonałym świecie wsparcia…

Slow edukacja religijna

with Brak komentarzy

Ruch (po)wolnościowy w prezentowanej tu formie, może być bardzo pozytywną inspiracją zarówno dla poszerzenia i zmiany rozumienia treści, jak i metod edukacji religijnej w Polsce. Mowa tu o trzech niezależnych sferach, gdzie paradygmat slow odsłania, a także odpowiada na problemy dzisiejszej edukacji religijnej.

Edukacja wielokulturowa…

with Brak komentarzy

Dla osłonięcia najszerszych strategii komunikacji w (po)wolnej pedagogice, należy rozpocząć od źródłowej analizy gry słownej związanej z kategorią (po)wolności. Kategoria ta odsłania przynajmniej kilka zakresów problemowych, w których forma i treść kumnikacji…

Slow edukacja równościowa

with Brak komentarzy

Dla odnalezienia podstawowych strategii działania pedagogiki slow w zakresie edukacji równościowej, można rozpocząć poszukiwania od źródłowej analizy gry słownej związanej z tłumaczeniem pojęcia slow w edukacji, mianowicie kategorią (po)wolności oraz całą tradycją filozofii (po)wolności.

Slow Edukacja

with Brak komentarzy

Ruch slow w obrębie edukacji jest opozycją wobec tradycyjnej edukacji, szczególnie w odniesieniu do kultu szybkości w edukacji XXI wieku. Jest tu mowa o szeroko rozumianym projekcie slow education, czyli powolnej edukacji i jej praktycznych egzemplifikacjach w postaci slow school…

Agatologia w edukacji

with Brak komentarzy

Agatologia, to inaczej teoria dobra, pojęcie to jest stosowane w obrębie większości nauk społecznych. Jedną z najbardziej znanych propozycji w tym zakresie skonstruował Józef Tischner. Był to projekt esencjalny, uznający pierwotność i źródłowość dobra w egzystencji człowieka.

Filozofia dramatu w edukacji

with Brak komentarzy

Pojęcie dramatu zaczerpnięte tu z teorii literatury i teatru pochodzi z języka greckiego od słowa drama oznaczającego czynność, działanie. Pierwotnie kategoria ta wyrażała nieunikniony proces zmienności, ruchu i dynamiki życia człowieka, odnosząc się zarówno do sfery wewnętrznej…

Inkontrologia w edukacji

with Brak komentarzy

Inkontrologia – pojęcie obecne w naukach społecznych i szeroko rozumianej humanistyce obejmuje teorię spotkania, rolę dialogu i relacji w życiu człowieka. Podejmuje w swym zakresie źródłową analizę kategorii spotkania, w różnych tradycjach i nurtach filozoficznych, stanowiąc punkt wyjścia do dalszych badań.

Autorytet w edukacji religijnej

with Brak komentarzy

Głównym problemem niniejszego tekstu jest pytanie o możliwość uprawiania edukacji religijnej wolnej lub całkowicie niezależnej od wpływu i działania autorytetu. Na gruncie pedagogiki ogólnej takie pomysły miały już miejsce wcześniej, jednak w obrębie edukacji religijnej inicjatywy te nie mają długiej tradycji.

Krytyczna pedagogika religii

with Brak komentarzy

Główną tezą krytycznej pedagogiki religii jest ukazanie badań pedagogiczno-religijnych, szczególnie XX i XXI wieku, jako źródłowo zaangażowanych analiz w przestrzeni ideowo-krytycznej interpretacji. Jest tu mowa szczególnie o tradycji niemieckiej pedagogiki religii.

Autorytet w edukacji

with Brak komentarzy

Autorytet jest to uznanie, szczególna powaga i znaczenie osoby, instytucji, grupy społecznej, przedmiotu, itd. Definicja ta jednak może rodzić wiele nieporozumień ze względu na swój wysoki poziom ogólności, dlatego też należy posłużyć się bardziej szczegółowymi kryteriami.

Tolerancja w edukacji

with Brak komentarzy

Tolerancja jest słowem wieloznacznym, z którym wiąże się wiele kontrowersji i sporów. Samo pojęcie w ujęciu szerokim jest uznaniem prawa do istnienia wszelkiej odmienności. W ujęciu węższym jest to szacunek wobec inności, nie stojącej w sprzeczności z obowiązującym prawem.

„Zło jako zjawa”

with Brak komentarzy

„Nie można powiedzieć, iż zło jest czymś realnym, bo gdyby było, nie mogłoby nęcić, aby się urzeczywistnić. Nie można też powiedzieć, że zła nie ma, bo to, czego nie ma, nie może grozić, napawać lękiem, przerażać”. Całość rozważań można odnaleźć u Józefa Tischnera w Filozofii dramatu.

„Zło jako fenomen ontologiczny”

with Brak komentarzy

Pojęcie zła łączy się ze zjawiskami wielowymiarowymi. Filozoficzna analiza tego pojęcia wykazuje, iż przybiera negatywną jak i pozytywną naturę. Negatywna natura zła, to wszelki brak, ubytek, utrata wewnątrz-bytowa, która to w bycie nieożywionym będzie brakiem w strukturze integralnej…

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress